Robert prodaje 3 paketa kolača i 8 paketa tijesta za 35 dolara. Phil prodaje 6 paketa kolača i 6 paketa tijesta za 45 dolara. Koliko košta svaka vrsta tijesta?

Robert prodaje 3 paketa kolača i 8 paketa tijesta za 35 dolara. Phil prodaje 6 paketa kolača i 6 paketa tijesta za 45 dolara. Koliko košta svaka vrsta tijesta?
Anonim

Odgovor:

Testo za kolačiće: #$5#

Torta od pite #$2.5#

Obrazloženje:

Samo za kratki spoj nazvat će se kolačić #(x)# i tijesto za pitu # (Y) #.

Znamo da je Robert prodan # 3x + 8y # za 35, a Phil je prodao # 6x + 6y # za 45.

Da bismo pokušali doći do svakog troška, moramo ostaviti po strani jednu od 'tijesta'; to činimo tako što ćemo jedno od tijesta napraviti i onda ga eliminirati (za sada)

# (3x + 8y = 35) xx (-2) #

A ako ih sastavimo i oduzmemo jedan po jedan, # -6x-16y = -70 #

# 6x + 6y = 45 #

Dobivamo

# (- 10y = -25) "": (- 10) #

# Y = 2,5 #

Sada se možemo vratiti u tijesto koje smo ostavili po strani. I ovaj put već znamo koliko košta pita, pa smo to stavili u slučaju Fila # 6xx2.5 = 15 #

I mi smo otišli s ovim

# (6x + 15 = 45) -15 #

# (6x = 30) "": 6 #

# X = 5 #